To norske på pallen

Årsbeste av både Pettersen og Bystøl.

(Dagbladet.no:) Etter førsteomgang lå tre nordmenn blant de fire beste i storbakkerennet på Lillehammer. Det så lenge ut til å være tredobbelt norsk i teten før finaleomgangen, men så kom verdens beste skihopper - Janne Ahonen - og satte ny bakkerekord med 137 meter.

I finaleomgangen var det imidlertid en annen finne som stjal showet. Matti Hautamaeki tok sin fjerde strake verdenscupseier etter et hopp på 135 meter.

• Sigurd Pettersen kom på 2. plass - noe som er årsbeste.

• Lars Bystøl kom på 3. plass - sin beste plassering i verdenscupen noen sinne.

- Dette var kjempemoro. Jeg har visst at det var rett rundt hjørnet, sier han til NRK.

- Dette er ikke den siste gangen jeg skal på pallen, sier Bystøl til NTB.

Janne Ahonen bommet i finaleomgangen og falt ned på en 4. plass. Han kom foran Roar Ljøkelsøy og vant dermed verdenscupen sammenlagt.

Finaleomgangen:

M. Hautamaeki (Fin) 135 m, 281,3 p

Pettersen (Nor) 126 m, 271,0 p

Bystøl (Nor) 128,5 m, 270,4 p

Ahonen (Fin) 122,5 m, 267,6 p

Uhrmann (Tys) 127 m, 262,6 p

Ljøkelsøy (Nor) 123 m, 261,8 p

Damjan (Slo) 125 m, 258,5 p

Kuettel (Svei) 125,5 m, 258,4 p

Benkovic (Slo) 123 m, 255,1 p

Artikkelen fortsetter under annonsen

Widhoelzl (Øst) 124,5 m, 247,6 p

Janda (Tsj) 120,5 m, 245,4 p

Ito (Jap) 118 m, 243,9 p

Loitzl (Øst) 121 m, 239,4 p

Hoellwarth (Øst) 121,5 m, 239,0 p

Neumayer (Tys) 123,5 m, 238,3 p

Spaeth (Tys) 121 m, 236,1 p

Romøren (Nor) 124,5 m, 235,3 p

Morgenstern (Øst) 120 m, 234,9 p

Schmitt (Tys) 123,5 m, 234,3 p

Ingebrigtsen (Nor) 116,5 m, 232,0 p

Hocke (Tys) 117 m, 227,4 p

Malysz (Pol) 114 m, 227,2 p

Kofler (Øst) 118,5 m, 226,7 p

Kiuru (Fin) 117 m, 224,8 p

Liegl (Øst) 116 m, 218,4 p

Ammann (Svei) 117 m, 217,1 p

Kasai (Jap) 109,5, 213,5 p

Chedal (Fra) 114,5 m, 211,5 p

Keituri (Fin) 114 m, 209,7 p

Happonen (Fin) 108 m, 194,6 p

1. omgang er ferdig:

Ahonen (Fin) 137 m, 148,1 p (ny bakkerekord)

Pettersen (Nor) 136,5 m, 145,2 p
Ljøkelsøy (Nor) 133 m, 140,4 p
Bystøl (Nor) 132 m, 138,1 p

Benkovic (Slo) 131,5 m, 136,2 p

M. Hautamaeki (Fin) 131 m, 135,8 p

Kuettel (Svei) 130 m, 135,0 p

Damjan (Slo) 130 m, 134,0 p

Uhrmann (Tys) 130 m, 133,5 p

Ito (Jap) 130 m, 133,5 p

Janda (Tsj) 127,5 m, 130,0 p

Ingebrigtsen (Nor) 126 m, 125,3 p

Malysz (Pol) 125 m, 124,5 p

Widhoelzl (Øst) 125 m, 124,0 p

Loitzl (Øst) 124,5 m, 123,6 p

Hoellwarth (Øst) 123,5 m, 120,8 p

Morgenstern (Øst) 123 m, 120,4 p

Spaeth (Tys) 123,5 m, 120,3 p

Hocke (Tys) 123,5 m, 120,3 p

Kasai (Jap) 123 m, 119,9 p

Neumayer (Tys) 122,5 m, 118,0 p

Kiuru (Fin) 121,5 m, 116,7 p

Kofler (Øst) 120,5 m, 114,9 p

Schmitt (Tys) 120 m, 114,0 p

Liegl (Øst) 119,5 m, 113,1 p

Romøren (Nor) 119 m, 112,2 p

Ammann (Svei) 117,5 m, 109,5 p

Chedal (Fra) 118 m, 108,9 p

Keituri (Fin) 117,5 m, 108,0 p

Happonen (Fin) 116,5 m, 106,7 p

Ikke med i finaleomgangen:

Fettner (Øst) 116,5 m, 105,7 p

Peterka (Slo) 115,5 m, 104,4 p

Matura (Tsj) 112,5 m, 99,0 p

J. Hautamaeki (Fin) 112 m, 97,6 p

Forfang (Nor) 111,5 m, 96,2 p
Bardal (Nor) 111 m, 94,3 p

Funaki (Jap) 109,5 m, 93,1 p

Bogataj (Slo) 109,5 m, 92,6 p

Bruder (Tys) 108,5 m, 90,3 p

Stoch (Pol) 108 m, 89,4 p

Kranjec (Slo) 107,5 m, 88,0 p

Lobben (Nor) 108 m, 87,9 p

Urbanc (Slo) 107 m, 87,6 p

Erikson (Sve) 104 m, 79,7 p

Mateja (Pol) 103 m, 79,4 p

Egeberg (Nor) 101 m, 75,3 p

Jussilainen (Fin) 102 m, 72,6 p

Aaraas (Nor) 100,5 m, 71,4 p

Disket: Koch (Øst) 103,5 m, 79,8 p

Disket: Stensrud (Nor) 123,5 m, 119,8 p

Her er startrekkefølgen:

Lobben (Nor)

Egeberg (Nor)

Fettner (Øst)

Urbanc (Slo)

Erikson (Sve)

Aaraas (Nor)

Kranjec (Slo)

Keituri (Fin)

Bardal (Nor)

Chedal (Fra)

Happonen (Fin)

Bruder (Tys)

Stoch (Pol)

Koch (Øst)

Schmitt (Tys)

J. Hautamaeki (Fin)

Matura (Tsj)

Kofler (Øst)

Bogataj (Slo)

Mateja (Pol)

Peterka (Slo)

Kiuru (Fin)

Liegl (Øst)

Ingebrigtsen (Nor)

Forfang (Nor)

Funaki (Jap)

Hocke (Tys)

Benkovic (Slo)

Pettersen (Nor)

Neumayer (Tys)

Romøren (Nor)

Ammann (Svei)

Stensrud (Nor)

Kuettel (Svei)

Loitzl (Øst)

Damjan (Slo)

Kasai (Jap)

Ito (Jap)

Jussilainen (Fin)

Spaeth (Tys)

Bystøl (Nor)

Uhrmann (Tys)

Widhoelzl (Øst)

M. Hautamaeki (Fin)

Morgenstern (Øst)

Malysz (Pol)

Janda (Tsj)

Hoellwarth (Øst)

Ljøkelsøy (Nor)

Ahonen (Fin)

BESTE PLASSERING: Lars Bystøl har aldri vært på pallen før kveldens hopprenn på Lillehammer.