ULLEVAAL (Dagbladet): Sjögren presenterte EM-troppen på Ullevaal stadion tirsdag. Der var Graham Hansen selvsagt med.
Men de siste ukene har vært tøffe. Champions League-finalen mellom Barcelona og Lyon ble en stor nedtur 21. mai.
Ada Hegerberg og Lyon vant 3-1. Graham Hansen ble beskyldt for ikke å være til stede på banen for Barcelona. Landslagstrener Martin Sjögren røper nå hva som skjedde med «Caro» i Torino:
- Hun ble stemplet på tåa tidlig i første omgang. Det var veldig stygt, og etter kampen måtte hun sy flere sting. Hun har trengt å hente seg inn, sier Sjögren, som mener det var en prestasjon at hun fullførte finalen.

Norge møter vertsnasjonen England, Østerrike og Nord-Irland i EM-gruppespillet som går fra 6. juli til 15. juli.
De to beste lagene går videre til kvartfinalen, hvilket er et helt naturlig mål.
I kvartfinalen kan det fort bli Tyskland eller Spania. Da ser det straks verre ut. Men Norge har mål om å ta medalje i mesterskapet.

- Å ta medalje er vanskelig. Europa dominerer kvinnefotballen. Men det handler om å skape et bilde for spillere og støtteapparatet om at det er dit vi skal, påpeker Sjögren
- Det krever minst en semifinale. Det er optimistisk og realistisk hvis vi treffer på alt.
Det krever ikke minst at nøkkelspillere er på plass. Norges største stjernespiller, Ada Hegerberg, er i form. Norges andre stjernespiller, Caroline Graham Hansen, er det større usikkerhet rundt.

Stemplingen i Champions League-finalen er den siste av flere hendelser denne sesongen.
I fjor høst fikk hun påvist hjertetrøbbel. Hun hadde en opplevelse med rytmeforstyrrelse og måtte gjennom et lite inngrep.
27-åringen kom tilbake på banen, for et overlegent Barcelona i Spania. Men så kom nedturen med Champions League-finalen og et påfølgende innbrudd i bilen. Hun ble frastjålet drakter, sko og personlige eiendeler.
- Det er trist å se hvor meningsløst folk kan oppføre seg, skrev hun på Instagram.

«Alt for Norge» blir kjønnsnøytral
- Det har vært tøft for «Caro», sier Sjögren til Dagbladet
- Hun har hatt en ekstremt god sesong i Barcelona. Men hun har også hatt hjerteproblemer og en operasjon. I tillegg har du andre ting som har vært en belastning. Hun har nå ferie der hun trenger å hente seg inn. Jeg tror vi har en plan som gjør at hun skal maksimere prestasjonen i EM.

Barcelona-spilleren har 93 landskamper og 43 mål. Bare Ada Hegerberg er viktigere på laget. Hun har 68 kamper og 41 mål. Statistikken involverer fem års pause fra landslaget.
Totalt er 23 spillere tatt ut til EM. Troppen inkluderer ikke navn som Emilie Haavi, Elise Thorsnes og Vilde Hasund.
Sjögren påpeker at valg måtte tas. Han er rimelig sikker på at Norge stiller med en konkurransedyktig tropp.
- Jeg merker at andre nasjoner har ganske stor respekt for Norge. Vi begynner å komme opp på «dark horse»-lista, forteller han.
- Hvis alle spillerne er tilgjengelige, har vi en ekstremt spennende startellever. På en god dag kan vi slå hvem som helst.
Spania, England og Frankrike går for å være favoritter blant bookmakerne.