Premier League

Verste på 27 år

Ole Gunnar Solskjær og United går inn i en landslagspause på 14 dager. Men det blir ikke mange hvileskjær for Solskjær. - Vi er desperate etter suksess, sier ekspert.

TRØBBEL: Ole Gunnar Solskjær får ikke resultatene han ønsker seg i Manchester United. Likevel mener manageren at det går riktig vei. Foto: NTB Scanpix
TRØBBEL: Ole Gunnar Solskjær får ikke resultatene han ønsker seg i Manchester United. Likevel mener manageren at det går riktig vei. Foto: NTB ScanpixVis mer
  • Southampton - Manchester United 1-1

SOUTHAMPTON (Dagbladet): Han prøvde så godt han kunne etter 1-1-kampen mot Southampton lørdag.

- Vi er på riktig spor, erklærte manageren.

Men alle kan lese statistikker. Og akkurat nå peker pilene feil vei for United. Ikke siden 1992 - på 27 år - har klubben åpnet verre i Premier League. Den gang sto laget med fire poeng etter fire kamper. Nå er fasiten fem.

United ligger på åttendeplass, sju poeng bak serieleder Liverpool.

Solskjær og co. har bare vunnet tre av de siste 16 kampene i alle turneringer. Laget har heller ikke vunnet noen av de åtte siste bortekampene. Sist rekka var så ille, var mellom april og november 2014.

Desperate

I nesten alle sammenhenger er ikke dette godt nok for en storklubb som Manchester United. Men Solskjær har kjøpt seg tid. Han overtok et lag med spillere fra fem forskjellige managere. En opprydding måtte komme. Og den oppgaven har nordmannen tatt på seg, med velsignelse fra styret.

Engelske eksperter liker det de ser - på papiret.

- Vi er desperate etter at Solskjær skal lykkes, sier den mest hardtslående av alle, The Sun-journalist Neil Custis, til Dagbladet.

- Han er en legende, en gentleman.

Men heller ikke Custis kan verne den tidligere Molde-treneren. Ingenting er så ærlig som barn, fulle folk - og en tabell.

Solskjær har kvittet seg med disse spillerne: Alexis Sánchez, Romelu Lukaku, Chris Smalling, Ander Herrera, Marouane Fellaini og Antonio Valencia.

To av dem - Sánchez og Smalling - er utlånt til andre klubber. Det er et klart signal om at de står nede på lista hos Solskjær. Nå er det unge og sultne spillere som gjelder. Den beste representanten er Daniel James, den nyinnkjøpte 21-åringen fra Swansea, som allerede har scoret tre mål på fire kamper. Det er like mange som det Sánchez gjorde på 18 måneder, før han forsvant til Inter i forrige uke.

- Han har kommet inn og hatt en fantastisk innflytelse. Han er et eksempel for alle. Han hadde sin periode med utlån og manglende kamper. Nå er Daniel toppscoreren vår. Det er takket være personligheten og hardt arbeid, sier Solskjær.

Sperret opp øynene

Måten manageren ordla seg på etter Southampton-kampen, fikk enkelte til å sperre opp øynene. «På riktig spor?» Var det litt mye Per-Mathias Høgmo over måten han tok tak i det positive på?

DEN SOM VENTER PÅ NOE GODT: ...venter ikke forgjeves. United-fansen ventet utenfor klubbens treningsanlegg for å få et glimt av - og kanskje sågar et bilde med - spillerne. Reporter/video: Tore Ulrik Bratland Vis mer

Så han ikke at midtstopper Victor Lindelöf var elendig på utlikningen til 1-1? At Paul Pogba ga bort for mange baller? Hva med Marcus Rashford på topp og den totalt hjelpeløse Andreas Pereira på midtbanen? Hvis han leste papiravisene i går, var det i alle fall ingen kjære mor.

- Det er den første høstdagen og Manchester United er allerede ute av tittelkampen, skrev The Sun on Sunday.

- Dette er ikke det du forventer av et lag som har brukt hundrevis av millioner på å finne tilbake til glansdagene, skriver Daily Star Sunday.

Resept

Solskjær opplever det Ståle Solbakken gjorde i Köln i 2011/2012: Støy, kritikk og kaos etter dårlige resultater. Resepten?

- Jeg leste ikke aviser. Og det er viktig at folk i klubben tar vare på hverandre, sier Solbakken, som nå er i F.C. København.

Om knapt to uker venter Leicester.

RASISME: Avisene i England fokuserer på Paul Pogba. Superstjernas straffemiss, og de rasistiske kommentarene som fulgte, får spalteplass. Video: Tore Ulrik Bratland. Foto: NTB Scanpix Vis mer
Tabell
Liverpool440012-312
Manchester C.431014-310
Leicester42206-38
Crystal Palace42113-27
Arsenal42116-67
Everton42114-47
West Ham42116-77
Manchester U.41217-45
Tottenham41217-65
Sheffield U.41215-55
Chelsea41216-95
Burnley41125-64
Southampton41124-64
Newcastle41123-54
Bournemouth41125-84
Brighton41124-74
Wolverhampton40314-53
Aston Villa41034-63
Norwich41036-103
Watford40132-81