VENSTRE ELLER HØYRE? Robert Snodgrass diskuterer med West Ham-manager Slaven Bilic. Foto: Reuters / Peter Nicholls / NTB Scanpix
VENSTRE ELLER HØYRE? Robert Snodgrass diskuterer med West Ham-manager Slaven Bilic. Foto: Reuters / Peter Nicholls / NTB ScanpixVis mer

West Ham-krisen: Spiller går hardt ut mot presset manager

Utleide Robert Snodgrass er ikke fornøyd med manager Slaven Bilic.

(FourFourTwo): Robert Snodgrass (29) var den store profilen i Hull da han søkte lykken i London-klubben West Ham januar 2017. Han storspilte første halvdel av sesongen, men oppholdet hos The Hammers har ikke blitt som han så for seg.

Han fikk bare 15 kamper forrige sesong, og i sommer annonserte klubben at han sto fritt til å dra til en annen klubb - permanent eller på lån. Valget falt på Aston Villa i Championship, som tok 29-åringen på lån.

I et intervju i forbindelse med landslagspausen tar Snodgrass bladet fra munnen og forteller hva han mener om den pressede manageren Slaven Bilic.

- Jeg kom innpå mot City og han (Bilic) sa: «Hvor ønsker du å spille, på venstre eller høyre?» sier Snodgrass til Sky Sports.

- Det var i debuten min og alarmklokkene begynte å ringe med en gang. Jeg syns det var veldig merkelig og jeg innså fra da av at det ikke ville fungere, sier Snodgrass.

Skjønte ingenting

For Snodgrass hadde spilt på høyrekanten eller bak spissen i Hull gjennom hele sesongen. I West Ham var det annerledes.

- Hver gang jeg spilte var det på venstrekanten. Jeg skjønner ikke hvorfor han gjorde det, sier han.

29-åringen spekulerer i at det var fordi lagets store stjerne, Dmitri Payet, hadde dratt og at Snodgrass ble plassert på venstrekanten for å erstatte ham.

Snodgrass forteller at han «hater» den posisjonen, men at som skotte blir du oppdratt til å spille der det kreves. Bilic mente på sin side at spillere kan spille hvor som helst så lenge de har selvtillit.

På utlån

Skotten fant seg aldri til rette på «feil» kant, og noterte seg ikke for en eneste scoring etter nyttår. I Hull hadde han scoret ni mål før han forlot klubben som seinere rykket ned.

- Da jeg omsider snakket med ham sa jeg at jeg mente han burde visst at jeg ikke var en venstre kantspiller og at han burde sett det da han signerte meg for en slik sum, sier Snodgrass.

Nå er han gjenforent med manager Steve Bruce i Aston Villa, samme mann han spilte under i Hull.

Krisestemning

Samtidig sliter West Ham i Premier League. Klubben ligger på desidert sisteplass med tre tap på tre kamper og 2-10 i målforskjell.

Slaven Bilic var nære å få sparken i Premier League forrige sesong, og denne sesongen er det lavest odds på at kroaten er den første som får fyken i ligaen.

Etter tapet for Newcastle på St. James' Park kom spørsmålet om framtiden hans opp igjen. Ifølge Sky Sports skal manageren ha vært i møter med deleier David Sullivan. Der skal det ha kommet fram at resultatet mot det nyopprykkede laget var «totalt uakseptabelt».

Resultatene uteblir til tross for at klubben har hentet spillere som Marko Arnautovic, Joe Hart, Pablo Zabaleta og Javier Hernandez.

Bilics kontrakt går ut om elleve måneder. Det spørs om han får sitte så lenge. Ifølge The Telegraph har manageren fire kamper på seg til å redde jobben sin. West Ham møter Huddersfield, Tottenham og Swansea hjemme og West Bromwich borte i den neste perioden.

Ifølge samme avis skal manageren ha full støtte hos spillerne.

Manchester United330010-09
Liverpool32108-37
Huddersfield32104-07
Manchester City32105-27
West Bromwich32103-17
Chelsea32016-46
Watford31205-35
Southampton31203-25
Tottenham31114-34
Burnley31114-44
Stoke31112-24
Everton31112-34
Swansea31112-44
Newcastle31023-33
Leicester31025-63
Arsenal31024-83
Brighton30120-41
Bournemouth30031-50
Crystal Palace30030-60
West Ham30032-100