• Flere reisesaker på db.no/reise.
DUBLIN (Dagbladet): Det spesielle ølet er Irlands stolthet. Hver dag supes det 10 millioner glass av Irlands sorte gull.
Massespredd Det tilsvarer 850 millioner liter i året.
Ikke rart at bryggingen er arbeidskrevende. Det tar nemlig ti dager å forvandle bygg, humle, vann og gjær til en perfekt pint med Guinness.
Rundt omkring i verden finnes Guinness-bryggerier i 60 land. De forsyner innbyggerne i 110 land.
Det er få andre varemerker som er så godt spredd på kloden. Guinness er Europas største bryggeri.
Sort? Neida! Men - stopp en hal; «Irlands sorte gull»?
Neida.
På ølkurs i det gamle bryggeriet i Dublin får de besøkende i Guinness Storehouse vite at Guinness-ølet slett ikke er svart.
-Det er, ja, hold glasset mot lyset og se det selv. Det er faktisk mørkt rubinrødt, konstaterer guiden.
-Fargen kommer fra brent bygg, som gjennomgår produksjonen uten malting, forteller han.
Måltid i glass I den ærverdige bygningen fra 1908 blir de besøkende tatt godt imot og guidet gjennom ethvert produksjonsledd.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger