For dem som ferdes mye ute i skog og mark, er GPS-en etter hvert blitt fast inventar i sekken - i tillegg til kart og kompass, som alltid skal med - uansett!
Da vi testet håndholdte GPS-er i 2009, spådde vi at Garmin kom til å befeste sin posisjon som markedsleder i Norge. Og vi fikk rett.
Det finnes andre merker på markedet, men dels mangler de kart over Norge - samt utsalgssteder - og dels har det ikke vært mulig å skaffe GPS-ene tidsnok til testen. SatMap selges i Norge, og de har kart, og skal dermed ikke avskrives, selv om vi ikke fikk dem tidsnok denne gangen.
Garmin har imidlertid et godt utvalg både når det gjelder modeller med ulike spesifikasjoner, bruksområder og pris. Vi har valgt ut fire modeller med forskjellig særpreg.
Testresultater Best i test er Garmin GPS MAP 62S, som får full pott for praktisk bruk.
GPS-MAP 78S får 6 poeng for både nøyaktighet og oppstartstid, med totalkarakter 5.
Den beste allrounderen er Oregon 450, som får 5 på alle delkarakterene.
Den håndholdte GPS-en som gir mest for pengene er Dakota 10, som koster ca 1000-1500 kroner mindre enn de andre vi har testet.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger