Null sukker og kalorier, eller sukkerdrikk?

Stor test av iste, stem på din favoritt.

IKKE NØDVENDIGVIS SUNNERE ENN BRUS: De fleste inneholder akkurat like mye sukker som cola eller annen brus. Unntaket er iste tilsatt kunstig søtstoff istedenfor vanlig sukker, de inneholder verken sukker eller kalorier, og er klare vinnere av denne testen. Foto: ERIK HELGENESET
IKKE NØDVENDIGVIS SUNNERE ENN BRUS: De fleste inneholder akkurat like mye sukker som cola eller annen brus. Unntaket er iste tilsatt kunstig søtstoff istedenfor vanlig sukker, de inneholder verken sukker eller kalorier, og er klare vinnere av denne testen. Foto: ERIK HELGENESET Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

(Bramat.no): Mange nordmenn, ikke minst barn, har et høyere inntak av sukker enn hva som er bra for helsa.

Mye av dette sukkeret kommer fra brus og andre søte drikker.

Iste er en type leskedrikk som mange forbinder med et litt sunnere alternativ enn brus, men der flesteparten inneholder akkurat like mye sukker som Cola eller andre brus.

Unntaket er iste tilsatt kunstig søtstoff istedenfor vanlig sukker.

Disse inneholder verken sukker eller kalorier, og er klare vinnere av denne testen.

Les også: 5 myter om aspartam

Sukker eller kunstig søtstoff? Med mindre du er svært aktiv og trenger de kaloriene og det ekstra sukkeret du får fra en iste med mye sukker, eller du av en eller annen grunn er småspist og får i deg mindre kalorier enn du trenger, er det ingenting som tilsier at du bør velge en iste med «naturlig sukker» framfor kunstig søtstoff.

Snarere tvert imot!

Les også: Trygt med sukkerfri brus

Dette har vi testet I denne testen har vi sammenliknet et utvalg iste som er å få kjøpt i de største kjedebutikkene.

Utvalget ble foretatt etter hva som var tilgjengelig i de butikkene vi besøkte.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer