• Flere matsaker på db.no/matRabarbraen ser ganske triviell ut der den står og byr seg fram med sine lange stilker og store blader.
Men dens fortid er dramatisk. Få spiselige planter har opp gjennom historien vært mer ettertraktet.
Rabarbraplanten var rett og slett 1700-tallets ginseng, fastslår Norsk institutt for skog og landskap..
Roten til helse Rabarbraen, som skal være over 5000 år gammel, kom opprinnelig fra Kina. Så ble den utbredt i Asia.
Mongolene skal ha bragt den med seg fra land til land.
Fra å være helt ukjent dukket den for rundt 300 år siden opp i Europa. Den ble raskt ettertraktet. Ikke på grunn av stilken, men roten.
Roten ble tørket og brukt både forebyggende og som medisin. Rabarbra er full av fiber og ble kjent for å kurere alle former for fordøyelsesproblemer, både forstoppelse og diaré.
Den skulle også være ypperlig mot giftige bitt, forkjølelse og hemoroider, ja, til og med kurere kreft.
Ikke rart rabarbraen ble hot. Så hot at den ble smuglervare.
Det skjedde fordi den ikke kunne omsettes fritt.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger