• Dagbladets vinanmeldelser finner du her.
(Dagbladet): I begynnelsen av februar hadde jeg besøk av Jeannie Cho Lee, Asias eneste Master of Wine (MW). Jeg skulle vise henne mat- og vin-Norge. Dagen etter et besøk på Norges mest spennende restaurant, Maeemo, bar det til Vinmonopolet i Vika i Oslo.

Det første synet som møtte henne, var hundretalls av Bag in Box-viner, som forundret henne svært.
Jeg forklarte at den norske folkesjelen hungret etter frisk luft og ensomhet året rundt, og at BiB-en er praktisk både på havet og til fjells.

Hennes replikk var ikke overraskende: «Det er jo bare dårlig vin på boks.» Det har jeg hørt mange ganger før.
Jeannie skjønte lite da jeg viste henne hvilke gode kvaliteter som fantes på boks i Norge. Øynene var begynt å bli store.
Enormt utvalg vin på boks Videre inn i butikken gikk jeg i mitt vante tempo og prøvde å se etter noen godsaker å vise henne.

Da jeg stoppet og tok fram en flaske med Lanson Champagne 1982 magnum, viste det seg at hun hadde beveget seg nøyaktig 3,25 meter fra BiB-hylla og sto med enda større øyne enn i stad.
Vi ble i butikken i nesten to timer, og hun mistet både mål og mæle. Maken til utvalg på berghylla Norge trodde hun ikke var mulig.
Nå skal det sies at denne butikken er et av to spesialpol i Norge.
Men når utvalget i dag inneholder 11 513 varer, er det grunn til å forstå hennes reaksjon.
Din lokale vinbutikk Min oppfordring er å knytte en kontakt på ditt lokale pol, og gjøre om denne statlige butikken til den lokale butikken hvor du kan slå av en prat med Knut eller Kari om vin og mat.

De rundt 1000 produktene som finnes i basissortimentet (B), er som regel på lager bare 1 - 3 dager unna ditt lokale pol.
Varer fra bestillingsutvalget (BU) tar noe lengre tid, da varene bestilles først fra et annet lager til Polets og så til deg, men det er ofte verdt det. Om du vil, kan du hente på Polet eller Posten.

Eller hva med å få godsakene rett hjem på døra, pakket godt og klare til servering?
Mer service fra din lokale Knut eller Kari kan du vel ikke forvente.
Seks av de mest spennende Dagens anbefalinger er valgt blant de 351 nyhetene i BU i mars.

Vi har smakt 72 viner, og plukket ut 6 av de mest spennende.
• MUSSERENDE VIN
Rosé de Saignée Extra Brut Les Beaudiers, Laherte frères. Champagne, Frankrike
Varenr: 9646701 (BU) Poeng: 90 Pris: 399
Rik, tett og markant. Bløt og rund. En ordentlig korpulent friskus med det du trenger.
Konklusjon: Blø, blø, blø = saignée eller god gammeldags årelating av druene.

• HVITVIN
Palladius 2010, Eben Sadie. Swartland, Sør-Afrika
Varenr: 9680401 (BU) Poeng: 93 Pris: 425
Så utrolig mektig og likevel frisk. Lett bitter med masse frukt og syrlighet med godt trykk i hele smakskurven.
Konklusjon: Sør-Afrikas beste hvite vin med burgunderstil. Eben Sadie gir landet den profilen de trenger.
Sancerre le Chatillet 2010, Balland Chapuis. Loire, Frankrike
Varenr: 3323001 (BU) Poeng: 88 Pris: 175
Syrlig og stram sancerre med gress, solbærblader og masse mineralitet. Klassisk herlig, rett og slett.
Konklusjon: En herlig forsmak på sommeren til alle skalldyr under 15 cm lengde.
Ribolla Gialla 2010, Dorigo. Friuli, Italia
Varenr: 5274301 (BU) Poeng: 82 Pris: 159,90
Fruktig tørr stil med blomster og fersken, samt stilren syrlig avslutning.
Konklusjon: Et område i Italia med både gode hvite og røde. Denne er strålende til lett sjømat, bare 12,5% alkohol.
• RØDVIN
Langhe Nebbiolo 2010, Germano Ettore. Piemonte, Italia
Varenr: 9581701 (BU) Poeng: 85 Pris: 189,90
Syrlige, friske lyse bær med kanon kjerne og strålende lengde.
Konklusjon: Elegansens mester, riktignok ukjent for de fleste, Sergio Germano (produsent) er meget god.
Losada Vinos de Finca 2008, Losada. Bierzo, Spania
Varenr: 9361101 (BU) Poeng: 83 Pris: 179,90
Kjøtt og myk, herlig fruktighet blandet med krydder som er typisk for menciadruen.
Konklusjon: En av Spanias mest spennende druer for tida. Prøv til lam og okse.
