Vinneren får full score på kjøreegenskaper
I det som er den mest omfattende testen av sitt slag i verden, har vi funnet ut hvilken bil som klarer seg best under tøffe, norske vinterforhold. Vinneren utmerket seg med full score på kjøreegenskaper.
I tre samfulle uker har vi testet det en bil må ha for å frakte deg trygt og komfortabelt gjennom en lang og tøff norsk vinter. Helt på toppen troner en innfødt nordbo, nemlig Volvo V60.
En tøff nordisk vinter er det mest krevende en bil kan utsettes for, men ikke noe bilprodusentene forteller særlig mye om i sine skrytebrosjyrer. Med snø og is på veiene er marginene for å havne i en ulykke små. Når gradestokken kryper under 20 kuldegrader, er det dessuten stor forskjell på komforten i de forskjellige bilene.
Volvo V60 ble altså vinneren av årets test, men også Ford, Kia og Lexus har laget gode vinterbiler.
Snø, is, mørke og kulde
Vi tok med 15 av de nyeste bilene på markedet til finske Lappland for en tøff bootcamp, der bilene ble satt på ekstreme prøver under tøffe vinterforhold.
Vi testet kjørekomfort på vei, bremsene, evnen til å ta seg fram i snø, hvor godt varmeapparatet og de elektriske varmerne i bilen er og hvordan bilene klarer kritiske manøvrer på glatt føre.
Kort og godt alt det en bil må ha for å frakte deg trygt og komfortabelt gjennom en lang og tøff norsk vinter. I tillegg testet vi forbruket, utslippet av skadelige eksosgasser i kulde i laboratorium til VVT Technical Research Centre i Espoo vest for Helsingfors, og bilenes lys i eget laboratorium, før vi satte kursen nordover.
Bilene har like dekk
Denne store testen utføres i samarbeid med finske Tekniikan Maailma, som har gjort tilsvarende tester siden 1980. Alle testbilene er utstyrt med piggfrie Nokian Hakkapeliitta R2 vinterdekk. Dermed er det bilenes evne til å ta seg fram, bremse og oppføre seg stabilt i kritiske situasjoner som avsløres. Ikke de forskjellige dekkmerkenes egenskaper.
Alle bilene har tohjulstrekk – unntatt Dacia Duster som i tillegg har firehjulstrekk som kan koples inn. Årsaken til det er at det ikke finnes noe laboratorium i Norden som kan kjøre avgasstester på biler med firehjulstrekk.
Seks elektriske
Denne testen sier ikke noe om plass, praktisk bruk, komfort på fine veier eller andre ting våre vanlige biltester fokuserer på. Her er det ene og alene snakk om sikkerhet og komfort i mørketid og kuldegrader.
I tabellen med de endelige karakterene kan du sjekke hvilke biler som er best i de enkelte test-disiplinene.
Vi har også plukket ut tabellene som viser detaljene fra noen viktige tester. Ut ifra disse kan du selv plukke ut de egenskapene som passer deg og dine kjøreforhold aller best. Det er ikke sikkert at Volvo V60 er bilen som blir din vinter-favoritt.
Vi hadde også med oss seks elektriske biler på testen, men dette er en annen historie som vi skal fortelle om et par uker.
Volvo V60 D3 Business aut.
9,0 POENG: Volvo V60 er den eneste bilen i gruppen som får karakteren 10 på kjøreegenskaper. Selv om det er glatt på veien har føreren en følelse av full kontroll med veien. Bilen er svært stabil og gir deg ingen overraskelser. En ekstravarmer var standard og det gir rask og god varme, men øker forbruket noe. Hovedlysene er litt dårligere enn de beste bilene i testen og nødbremssystemet virker ikke like godt i vintermørke som om sommeren.
PLUSS: Meget gode kjøreegenskaper under alle vinterforhold, og god varme.
MINUS: Svakere nærlys enn de beste, høyt NOx-utslipp.
Ford Focus Titanium 1,5 Ecoboost aut.
8,7 POENG: Kjørefølelsen på glatte vinterveier er utmerket. I tillegg er bilen på topp både når det gjelder akselerasjon og bremsing på glatt føre. Det sportslige understellet gjør at kjørekomforten blir litt dårligere enn de beste. Forbruket og utslipper fra den tresylindrete bensinmotoren er overraskende høyt. På den annen side er varmeapparatet det beste i klassen. LED-lyktene gir godt lys, men halogenlyktene til bilen er ikke like gode.
PLUSS: Svært gode kjøreegenskaper, meget bra varme.
MINUS: Høyt forbruk i kulde. Standard-lyktene er svake.
Kia Ceed 1,4 T-GDI Exclusive aut.
8,7 POENG: Kia Ceed er mer komfortabel på vinterveier enn Ford Focus. Den kommer også svært bra ut i våre manøver-tester på snø og is, men taper med en liten margin til Focus. Framkommeligheten i bakke-testen er noe dårligere enn de beste, fordi antispinnsystemet trekker ned motorkraften for mye når vi beveger rattet. Bilens dårligste side er bremsing, spesielt der det ene hjulparet er på is og det andre på asfalt. Motoren er svært effektiv også i kulde, noe som gir lavt forbruk og lave utslipp.
PLUSS: Gode kjøreegenskaper på vinterveier. Effektiv motor i kulde.
MINUS: Lange bremsestrekninger. For aktivt antispinnsystem.
Lexus ES 300h Executive aut.
8,6 POENG: Lexus har den mest komfortable fjæringen av alle. Her får du virkelig storbilfølelse. Med en litt mer presis styring, ville den fått karakteren 10 som Volvo. Effektiviteten til hybridsystemet utmerker seg ikke når bilen er kald, men med varm motor er det i en klasse for seg. Varmeapparatet er kraftig, nærlyset godt, men det automatiske fjernlyset får ikke full kraft før etter 120 km/t. Bakseteryggene kan ikke felles ned og ski-luka er trang.
PLUSS: Svært god komfort. Godt nærlys.
MINUS: Funksjonen til lys-automatikken er ulogisk. Bakseteryggen kan ikke felles ned.
Audi A1 Sportback S-line 30 TSFI aut.
8,4 POENG: Audi A1 er på sitt aller beste i våre manøver-tester på snø og is. Den adlyder rattbevegelsene på en eksemplarisk måte. Også på hovedveier kjører den svært bra til en bil i denne størrelsen å være, men det sportslige understellet kan gjøre at bilen blir litt stiv og sump på dårlig vei. Effektiviteten til den tresylindrete motoren er god i kulde, men baksiden er at kupeen blir tregt varm i bykjøring. Vi du ha en bil med sportslig kjørefølelse, er A1 et godt valg.
PLUSS: Gode kjøreegenskaper på snø og is. Lavt forbruk i kulde.
MINUS: Treg varme i kupeen. Litt lang bremsestrekning.
Peugeot 508 Allure Blue HDI aut.
8,4 POENG: Peugeot 508 presterer jevnt og god i stort sett alle tester, men kommer heller ikke ut på topp i noen. En ganske hard fjæring hindrer en toppkarakter for kjørekomfort. Dashbordet er plassert relativt høyt, noe som er litt forstyrrende under kjøring i mørke. LED-lyktene gir et bredt og godt lysbilde, men er ikke kraftig nok til å lyse opp veien langt foran bilen. Vi anbefaler bilen med ekstravarmer, siden det gir betydelig raskere varme enn det vanlige varmeapparatet.
PLUSS: God retningsstabilitet på dårlig vei. Effektivt antispinn og antisladdsystem.
MINUS: Høye utslipp av NOx i kulde. Middels fjernlys.
BMW X2 sDrive 18i Business aut.
8,3 POENG: I motsetning til mange andre BMW-modeller har X2 forhjulstrekk. Overraskende nok kommer denne bilen dårligere ut enn de andre når vi tester framkommeligheten. I mange av de andre testene kommer imidlertid X2 bra ut. Bilen har godt varmeapparat, utslippene i kulde er ganske lave og kjøreegenskapene på glatte, svingete veier er gode. Bilen er tilgjengelig i en dyrere utgave med firehjulstrekk og da vil også framkommeligheten være på topp.
PLUSS: Gode bremser. Lave partikkelutslipp i kulde.
MINUS: Dårlig framkommelighet. Stiv fjæring.
Mercedes-Benz A200 Business
8,3 POENG: Denne minste Mercedes-modellen oppfører seg stabilt og fint under vanskelige vinterforhold. Et pluss for vinterkjøringen er svært gode hovedlys og god varme i setene. For god framkommelighet kreves det at sjåføren er svært følsom på gasspedalen. Antispinnsystemet er nemlig overaktivt og trekker ned på motorkraften med en gang du gir for mye gass. Bilen kommer dårligst ut i testene av varmeapparatet, både i by og landeveiskjøring.
PLUSS: Gode kjøreegenskaper på vinterveier. Godt lys.
MINUS: Mye dekkstøy. Dårlig varmeapparat.
Citroën C4 Cactus PureTech Shine aut.
8,2 POENG: Citroëns nye fjæring gir Cactus svært god komfort på dårlige vinterveier. Dette er en av bilens store styrker. Dessverre tar en nervøs styring bort litt av den avslappende kjørefølelsen vi ellers ville kunne hatt. Bilen tar seg godt fram, men med litt for store styreutslag griper antispinnsystemet for kraftig inn på motoreffekten. Varmeapparatet er blant de aller beste, men dårlig lys trekker ned gjennomsnittet. Bremsene kan også bli bedre.
PLUSS: Meget godt varmeapparat. God framkommelighet.
MINUS: Høye utslipp av CO, HC og partikler. Svake elektriske varmere.
Honda CR-V Comfort 2WD
8,2 POENG: Honda får karakteren ni når det gjelder forbruk og utslipp i kulde, noe som viser at fabrikken er gode til å konstruere effektive motorer. Ellers får bien karakteren åtte i de fleste disipliner. Det betyr et greit gjennomsnitt. I testene av akselerasjon og framkommelighet på snø, er bilen blant de dårligste. Er dette noe du verdsetter høy, bør du vurdere utgaven med firehjulstrekk. Fjæringen på CR-V er mer komfortabel og rolig enn gjennomsnittet.
PLUSS: Lavt forbruk og utslipp i kulde. Komfortabel fjæring.
MINUS: Dårlig framkommelighet.
Hyundai Kona 1,0 T-GDI
8,2 POENG: Dette er den minste bilen i testen og den presterer helt greit. Motoren er svært effektiv i kulde, både når det gjelder forbruk og utslipp. Dette gir seg imidlertid utslag i treg oppvarming av kupeen. Ellers er prestasjonene jevnt over på karakteren åtte. Kona er lettkjørt på dårlige vinterveier, og med en dyktig sjåfør bak rattet får den raske rundetider i vår bane-test. Den stive fjæringen og relativt høye hjulstøyen, trekker ned komforten.
PLUSS: Lave utslipp i kulde. Kjøreegenskaper på snø.
MINUS: Upålitelig nødbremssystem. Dårlig grep i bakkestart.
Jaguar E-Pace D150 FWD Standard
8,2 POENG: Den tohjulsdrevne utgaven av Jaguars kompakte SUV var en skuffelse. Den stive fjæringen er ukomfortabel dersom veibanen ikke er helt jevn. Forhjulene har problemer med å få grep på glatt underlag, noe som gir dårlig framkommelighet. Forbruket og utslippet fra motoren er relativt lavt, bortsett fra når den er kald. Da gir den høye utslipp av NOx. Bremsene er bra. Vurderer du denne bilen, bør du spare nok penger til utgaven med firehjulstrekk.
PLUSS: Kort bremsestrekning på snø og is. Effektiv ekstravarmer.
MINUS: Hard fjæring. Høyt NOx-utslipp i kulde.
Dacia Duster SCe 115 4x4 Prestige
7,9 POENG: Dette er den rimeligste bilen i testen og den eneste med firehjulstrekk som kan koples ut og inn. Ikke uventet er prestasjonene svært bra når det gjelder framkommelighet. Selv i 2WD-modus tar den seg fint fram. Testbilen har bensinmotor. I Norge selges Duster bare med diesel. Bilen har eldre og rimeligere teknologi, noe som gir seg utslag i under middels prestasjoner når det gjelder forbruk og utslipp. Lyset kunne også vært bedre.
PLUSS: Svært god framkommelighet. Myk fjæring.
MINUS: Høyt forbruk og høye utslipp. Svake lys.
Mitsubishi Eclipse Cross 1,5 Int, 2WD aut.
7,9 POENG: En del egenskaper ved Mitsubishis nye SUV føles gammeldagse. Styringen er upresis og returnerer ikke automatisk til utgangsposisjonen, noe som gjør at føreren hele tiden må være konsentrert om å styre bilen. Dette gjør også sitt til at bilen presterer dårlig i manøver-testene. Bilen presterer eller gjennomsnittlig i de fleste disipliner. Halogenlysene har god rekkevidde på nærlyset, men gir et smalt lysbilde. Fjernlyset er dårlig.
PLUSS: Godt nærlyset
MINUS: Upresis og treg styring. Kort fjernlys.
Opel Combo Life lang
7,5 POENG: Opel Combo tilbys foreløpig bare som treseters varebil i Norge. I testen har den fem seter og stort bagasjerom. Den har søstermodeller fra Citroën og Peugeot. Bilen presterer jevn over OK, men har et varmeapparat som er for dårlig for en bil med så stort innvendig volum. Fjæringen er relativt myk og bilen er mer komfortabel å kjøre på landeveien enn vi hadde ventet. Til å være så stor oppfører den seg også helt greit i kritiske manøvrer.
PLUSS: God kjørekomfort på landevei. Lave partikkelutslipp.
MINUS: Dårlig varmeapparat. Lang bremsestrekning.
Når vi tester bilenes egenskaper på veien, er de flere ting vi mener er viktig. En ting er at bilen er retningsstabil og har en fjæring som gir bra komfort under kjøring på gode landeveier. Ingen av bilene i testen er dårlige på dette, men det er forskjeller.
Volvo V60 er den eneste som får toppkarakter. Bilen er retningsstabil selv på sporet vei og støyen i kupeen er behagelig lav selv på dårlige veier.
Audi A1, Ford Focus, Kia Ceed, Lexus ES300 and Mercedes-Benz A-klasse, er andre biler som scorer høyt her.
At bilen oppfører seg forutsigbart og stabilt i kritiske situasjoner er også en svært viktig egenskap på vinterføre.
Det kan redde deg ut av en unnamanøver for en elg eller et barn som løper ut i veien, uten en alvorlig ulykke.
For å finne ut av dette har vi kjørt flere tester, inkludert en kritisk unnamanøver, kjøring på en snødekt bane og en lang bakke med mange svinger så raskt som mulig. Her var det Volvo V60, Ford Focus og Mercedes-Benz A-klasse som fikk toppkarakteren 10.
Dacia drar fra i bakkene
Bilens evne til å ta seg fram, på vanskelig vinterføre er selvfølgelig viktig. Vi har testet bilens egenskaper i flere tester opp bratte bakker med snø, på is og under akselerasjon der ett hjulsett står på asfalt, mens det andre står på kompakt snø.
I tillegg har vi testet bilene i en bakke som blir stadig brattere og avsluttes med en skarp sving. Her får også antispinnsystemet vist hva det duger til.
Dacia Duster er den klart beste bilen til å ta seg fram – enten du kjører den med firehjulstrekk eller tohjulstrekk. Prestasjonene med bryteren i ”2WD” var så god at vi mistenker at bilen overfører noen krefter til bakhjulene også i denne stillingen. Også Citroën og Peugeot gjør det svært bra i disse testene.
Viktig å kunne stoppe
Det sier seg nesten selv at bremser som gir kort stoppstrekning og stabil oppbremsing kan være med på å redde deg ut av kritiske situasjoner.
Vi tester både på snø og is i hastigheter fra 60 til 0 km/t og i situasjoner der ett hjulpar står på asfalt og ett på is. I tillegg har vi i år testet de automatiske nødbremsesystemene i mørke.
På snø er det Jaguar E-pace som stopper raskest. Den dårligste har sju meter lenger bremsestrekning. Årets bremsetester ble gjennomført i minus 28 grader, noe som betyr at friksjonen er bedre enn på normalt vinterføre. Det betyr også at forskjellen mellom bilene blir mindre enn normalt.
Nødbrems-systemene svikter
Før vi satt karakteren for bremsene, testet vi også de automatiske nødbremssystemene i mørke. Alle bilene, unntatt Dacia og Citroën, hadde dette. Testene avslørte at bilene stopper fra langt lavere hastigheter enn de gjør når det er bar asfalt.
Årsaken er at systemene ikke klarer å forstå og ta høyde for at det er glatt på veiene.
De fleste bilene klarer en nødstopp fra rundt 20 km/t, mens det på sommerføre ofte klarer 60-70 km/t. Volvo klarte bare 10 km/t og BMW og Hyundai ikke det en gang.
Stor forskjell på lysene
Godt lys gir både høy grad av sikkerhet og god komfort under kjøring på mørke høst og vinterveier. Derfor er dette en av de viktigste testene vi gjør. Vi har testet bilene med de lysene som er mest vanlige. Vi legger stor vekt på et kraftig nærlys med god spredning ut til sidene. Langt og godt fjernlys er selvfølgelig også viktig.
De fleste bilene i testen har nå moderne LED-lykter som gir et hvitt og godt lys. Noen av de rimeligere bilene kommer fortsatt med halogen som standard.
Mercedes-Benz A-klasse har det beste lyset av testbilene og får karakteren ni. Både Lexus ES 300h og Mitsubishi EclipseCross får skryt for nærlyset. Hos flere av de andre bilene er det godt rom for forbedring. For bilene med dårligst halogenlys kan det være en god investering å kjøpe LED hvis det tilbys som ekstrautstyr.
Best varme i Hyundai og Volvo
Testen avslører at det er stor forskjell på hvor raskt de forskjellige bilene oppnår god varme i kupeen. Hyundai Ioniq og Volvo S90 er de to bilene som oppnår 10 poeng i testen. Renault Mégane og Honda HR-V er dårligst, noe som faktisk er hovedårsaken til at de havner på de siste plassene i testen.
Hovedregelen er at jo mer effektivt motoren forbrenner drivstoffet, jo mindre overskuddsvarme produseres til bruk i oppvarming.
Med andre ord; de bilene som har det laveste forbruket, vil i utgangspunktet gi dårligst varme. Spesielt på dieselbiler blir det ofte snakk om å ettermontere en ekstra bensin- eller dieselvarmer på de bilene hvor dette ikke er standard. Dette er etter vår mening vel anvendte penger.
Forbruket øker i kulde
Bilenes forbruk i kulde er langt høyere enn det fabrikken oppgir i sine brosjyrer. Vi har testet forbruket og utslippene i minus 7 grader etter ECE15-normen for bykjøring i kuldekammeret til VTT Technical Research Centre i Espoo. Bilene ble først testet med kald motor, deretter kjørt varme og testet igjen med varm motor.
Kia og Hyundai hadde de mest effektive motorene i kulde, mens Lexus hybrid var overlegent mest effektiv etter at motoren var blitt varm.
Biler med dieselmotor har ofte ekstra dieselvarmere som standard for å gi raskere varme i kupeen. Disse vil bidra til å øke forbruket.
Sliter med NOx-utslipp
Vi har også testet det som kommer ut av bilenes eksosanlegg i minus 7 grader i laboratorium hos VVT, både med kald og varm motor. Det er nitrogenoksid (NOx) og små sotpartikler (PM) som er de mest problematiske. Det finnes ingen krav for hvor mye en kald motor kan slippe ut, men for varme biler er grensen 0,06 gram per kilometer for bensinbiler og 0,08 gram for dieselbiler.
Selv med moderne renseteknikk som AD Blue og NOx katalysator, sliter fortsatt mange dieselbiler med høye utslipp.
Det viser seg at AD Blue fryser ved minus 11 grader og dermed blir renseprosessen dårlig på kalde dager når det virkelig trengs i byene våre.
Partikkelutslippene ned
Den beste dieselbilen i testen (Volvo V60) hadde 2,8 ganger høyere NOx-utslipp enn den dårligste bensinbilen (Lexus 300h). Den verste dieselbilen (Peugeot 508), hadde 294 ganger høyere NOx-utslipp en den beste bensinbilen (Mitsubishi Eclipse Cross).
Når det gjelder partikkelutslipp har det skjedd en revolusjon på kort tid. Dieselbiler har lenge hatt partikkelfilter. Nå har alle bensinbilene i testen, unntatt Dacia og Lexus, også fått slikt renseutstyr.
Resultatet er at gjennomsnittsutslippet for våre 15 testbiler i år er bare 1,98 milligram per kilometer (mg/km), mens det i fjor var 25,6 mg/km.
Vår test viser også at antall partikler har gått kraftig ned.

